„Hranice by neměly být překážkou při náboru správných lidí. Musíme jen zaujmout flexibilnější přístup k pracovnímu prostředí,“ říká Matthew Gwyther.
Talentovaní pracovníci jsou nyní mobilnější než kdykoli předtím. Navzdory tomu, že migranti tvoří v USA pouhých 13 % obyvatelstva, zakládají zde více než čtvrtinu nových podniků(1). V Silicon Valley dokonce 57 % lukrativních a velmi dobře placených pracovních pozic zastávají pracovníci narození mimo USA.
Ve Velké Británii vám stačí se jen chvíli pohybovat v londýnské čtvrti Silicon Roundabout, abyste si uvědomili, jak multikulturní zemí nejrůznějších národností se Británie stala. (Například pro londýnskou pobočku Facebooku pracují lidé 65 různých národností.)
Nicméně se objevuje řada náznaků svědčících o tom, že mimořádná vlna globalizace, kterou nyní zažíváme, pravděpodobně spěje ke svému konci. Brány se začínají zavírat. Vzniká nová vlna nacionalistického a protekcionistického chování, které je vynucováno různými nátlakovými skupinami, ať už se jedná o americké oceláře propuštěné z důvodu nadbytečnosti, rybáře ve Velké Británii, nebo jiné skupiny v dalších zemích.
Vliv této vlny přitom nepocítíme pouze při pohybu zboží a služeb přes hranice. Pravděpodobně dojde také ke ztížení poměrně volného pohybu lidí, a tím pádem i lidského kapitálu.
Jedním z důsledků bude také to, že lidé, které chcete mít ve své společnosti – talentovaní pracovníci, kteří jsou životaschopnou energií většiny firem – nemusí být schopni žít a pracovat ve vaší kanceláři či dokonce ve vaší zemi.
V únoru letošního roku dosáhla Británie již třetí měsíc v řadě svého maximálního limitu víz udělovaných kvalifikovaným neevropským pracovníkům. Tato skutečnost ještě více prohlubuje personální krizi, které čelí britská Národní zdravotnická služba a další stěžejní zaměstnavatelé. Když došlo v prosinci a v lednu k naplnění měsíční kvóty poprvé po sedmi letech, imigrační právníci očekávali, že se jedná pouze o dočasný výkyv. Nyní se však obávají, že se tento výkyv mění na trvalý problém.
Flexibilní pobídky
Jak je tedy možné tuto situaci řešit? Jedním z nevyhnutelných důsledků této vlny protekcionismu je potřeba, aby podniky přehodnotily, jak svým zaměstnancům zajistí pracovní prostory napříč kontinenty. Svět práce, který je již nyní mnohem pohyblivější než před dvaceti lety, se bude ještě více uvolňovat.
Jedná se o jednoduchý fakt rozvíjející se zakázkové ekonomiky, na který si již velká část generace přelomu tisíciletí zvyká. Flexibilitu skutečně nevnímají jako odrazující, ale spíše jako atraktivní a motivující podnět k zajištění spokojenosti talentovaných pracovníků.
Londýnský Silicon Roundabout je domovem britské technologické scény
Nedávná studie provedená pracovníky náborové společnosti PageGroup(2) odhalila, že generace přelomu tisíciletí očekává, že flexibilní práce bude nabízena jako standard, nikoliv jako další výhoda. Když jsme zjišťovali, jaké výhody by chtěli získat v následujících pěti letech, nejoblíbenější odpovědí byla flexibilní pracovní doba (67 %) následovaná flexibilním místem výkonu práce (57 %) a zhuštěným pracovním týdnem (54 %). Kromě toho se v horní části seznamu vyskytlo také náhradní volno (49 %) a možnost přerušení kariéry (41 %). Četné studie také ukazují, že ženy, zejména ty, které mají nezaopatřené děti, upřednostňují flexibilnější pracovní podmínky před zvýšením platu.
Pokud chcete v boji o talenty, kdy může dojít k narušení přeshraniční mobility, získat ty nejlepší pracovníky, musí být flexibilita předpokládanou součástí nabízeného balíčku. Zesnulý Steve Jobs ze společnosti Apple shrnul význam talentovaných pracovníků do následující rady: „Jděte po těch nejlepších z nejlepších. Malý tým áčkových hráčů bez problému porazí obrovský tým béčkařů a céčkařů.“ Guru managementu Jim Collins s ním souhlasí: „Jedinou největší výzvou rozhodující o úspěchu mé organizace je schopnost získat a udržet dostatek správných lidí.“
Jedním ze způsobů, jak získat správné lidi, je umožnit jim žít a pracovat tam, kde chtějí. Práce na notebooku někde v příjemném prostředí, namísto každodenního návratu na stále stejné pracovní místo, se brzy stane běžnou praxí. A pokud společnosti chtějí mít přístup k těm nejlepším pracovníkům, které fond talentů poskytuje, nabízení této alternativy se pro ně stává naprostou nutností. Nárůst agilní práce řízené činnostmi a novější fenomén spolupráce jsou dvěma nejdůležitějšími změnami v návrhu pracoviště za posledních pět letech. V následujících letech se mohou stát ještě důležitějšími při získávání největších talentů ze zahraničí.
Matthew Gwyther je bývalým redaktorem časopisu Management Today a moderátorem pořadu In Business v rádiu BBC.
Zdroje:
(1) https://www.inc.com/magazine/201502/adam-bluestein/the-most-entrepreneurial-group-in-america-wasnt-born-in-america.html
(2) https://www.pagepersonnel.co.uk/our-expertise/finance-recruitment/flexible-working-key-retaining-talent